Basic Cell Biology 2026 – O săptămână de învățare, colaborare și experiențe internaționale

În perioada 29 iunie – 3 iulie 2026, Facultatea de Biologie a Universității din București a găzduit programul intensiv „Basic Cell Biology”, organizat în cadrul alianței universitare europene CIVIS.

A fost o săptămână care ne-a reamintit de ce știința reprezintă mai mult decât acumularea de cunoștințe: este un spațiu al dialogului, al descoperirii și al colaborării. Studenți și cadre universitare din Aix-Marseille Université, Université libre de Bruxelles, Universidad Autónoma de Madrid și Universitatea din București au participat împreună la un program academic intens și dinamic, dedicat biologiei celulare.

Pe parcursul celor cinci zile, participanții au explorat concepte fundamentale ale biologiei celulare prin activități diverse, care au îmbinat armonios teoria și practica. Discuțiile interactive, exercițiile aplicative, experimentele de laborator și prezentările susținute de participanți au creat un mediu stimulativ de învățare și schimb de idei. Activitățile desfășurate în laboratoarele Facultății de Biologie au încurajat colaborarea, spiritul critic și implicarea activă a studenților.

Deși biologia celulară a constituit punctul central al programului, experiența a depășit cu mult granițele unei simple activități academice. Participanții au avut ocazia să descopere perspective noi, să învețe unii de la alții și să construiască relații profesionale și personale într-un context internațional. Diversitatea culturală și academică a grupului a contribuit la crearea unei atmosfere deschise și inspiratoare, în care curiozitatea și dorința de cunoaștere au constituit un limbaj comun.

Programul a demonstrat încă o dată valoarea alianței CIVIS, care nu înseamnă doar cooperare între universități, ci mai ales crearea unor comunități academice în care oamenii se întâlnesc, împărtășesc experiențe și pun bazele unor colaborări viitoare.

Prof. dr. habil. Dana Cucu, coordonator al programului din partea Facultății de Biologie a Universității din București, a subliniat entuziasmul și implicarea participanților pe parcursul întregii săptămâni:

„Am fost impresionată de energia, creativitatea și deschiderea studenților, precum și de modul în care au transformat fiecare activitate într-o oportunitate de învățare și dezvoltare. Astfel de experiențe internaționale contribuie nu doar la formarea profesională, ci și la dezvoltarea unor legături academice și umane durabile.”

Mulțumim tuturor celor care au contribuit la succesul acestei inițiative – studenți, cadre didactice, invitați și universități partenere. CIVIS oferă cadrul pentru astfel de întâlniri, însă oamenii care fac parte din această alianță sunt cei care transformă fiecare proiect într-o experiență memorabilă.

Merci! • Gracias! • Mulțumim!