Sesiunea de Comunicări Științifice a Studenților Facultății de Biologie - Ediția 2015

Premii acordate la Sesiunea Științifică Studențească a Facultății de Biologie - Ediția 2015

• Secțiunea I: Studenți licență

Premiul I: Arabela Nedelcu, Biochimie, anul III; Coordonator științific: Prof. Dr. Otilia Zarnescu

Premiul II: Ion Cosac, Biologie, anul III; Coordonator științific: Prof. Dr. Ileana Stoica

• Secțiunea II: Studenți master

Premiul I: Ariana Hudiţă, Master Biochimie şi biologie moleculară; Coordonator științific: Prof. Dr. Marieta Costache

• Secțiunea III: Doctoranzi

Premiul I: Miruna-Silvia Stan; Coordonator științific: Prof. dr. Anca Dinischiotu

Premiul II: Patricia Neacșu; Coordonator științific: Conf. dr. Anișoara Cîmpean

Premiul III: Ana-Maria Seciu; Coordonator științific: Prof. dr. Otilia Zarnescu

Mențiune: Ioana Enache; Coordonator științific: Prof. dr. Geta Rîșnoveanu

Mențiune: Alexandru Deftu; Coordonator științific: Conf. Dr. Violeta Ristoiu

• Premiul special pentru promovarea personalitățiilor didactice și științifice din Facultatea de Biologie: Cristian Andrei Murgu, Ecologie, Anul II; Coordonator științific: Prof. dr. Geta Rîșnoveanu

sesiunea_2015

Programul sesiunii

Vineri, 29 mai 2015, Facultatea de Biologie a Universităţii din Bucureşti organizează ediţia 2015 a Sesiunii Știinţifice Studenţeşti. Sesiunea se va desfășura începând cu ora 9:00, în amfiteatrul Voinov.

Toți studenții care prezintă la Sesiunea de Comunicări Științifice vor trimite pe e-mail

(  Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza ) până la data de 28.05.2015 prezentarea PowerPoint salvată PowerPoint 97-2003 Presentation (*.ppt).

Fiecare prezentare va fi salvată cu numele și prenumele studentei/studentului și ciclul de studii, după următorul model: Ionescu Alexandra_Licenta

Fiecare prezentare va avea o durată de 10 minute + 5 minute întrebări/discuții.

Cei interesați pot să trimită rezumate până pe data de 30 aprilie 2015, la adresa: Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza (Prof. Otilia Zarnescu). Redactarea rezumatului se va face conform instrucțiunilor din documentul Word intitulat ”Matriță rezumat”.

Începând cu ediția din acest an, Sesiunea Științifică Studențească a Facultății de Biologie își propune să omagieze câte o personalitate științifică, cadru didactic al Facultății de Biologie. Anul acesta personalitatea aleasă este Academician Profesor Nicolae Botnariuc.

Prezentarea se va publica în volumul sesiunii și poate fi realizată de un student sau un grup de studenți. Prezentarea va avea maxim 2 pagini și se va redacta conform instrucțiunilor din documentul Word intitulat ”Matriță rezumat” (fară organizarea textului în secțiunile: Introducere, Materiale și metode, Rezultate, Concluzii).

Studenții care doresc să realizeze prezentarea despre Academician Profesor Nicolae Botnariuc  vor lua legătura cu Prof. Otilia Zarnescu pînă cel tîrziu 31 martie.

Rezumatele vor fi incluse într-un volum, distribuit fiecărui participant.

Volumele de rezumate ale editțiilor anterioare pot fi consultate la cele două secții ale Bibliotecii Facultății de Biologie (Splai și Botanică)

La sesiune sunt invitati sa participe studenţi la ciclul de licență, master și doctorat, de la toate programele de studii ale facultăţii, precum și bursieri ai proiectului POSDRU/159/1.5/S/133391 de la Universitatea ”Babes-Bolyai” din Cluj Napoca, Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Universitatea de Vest "Vasile Goldis" din Arad.

Cele mai bune lucrări prezentate vor fi premiate.